Skip to content

Pracownia Endoskopii

Informacje

Kontakt

Telefon : (76) 870 30 14
Telefon : (76) 870 30 15

Gastroskopia

Na czym polega badanie?

Endoskopia górnego odcinka przewodu pokarmowego jest to badanie endoskopowe (wziernikowe) przełyku, żołądka i dwunastnicy. Do wykonania tego badania niezbędne jest urządzenie zwane panendoskopem (niekiedy niezbyt ściśle określane jako gastroskop). Ma ono kształt cienkiego i elastycznego przewodu, który wprowadza się przez usta do gardła, a następnie przez przełyk i żołądek do dwunastnicy.

Endoskopię wykonuje się u chorego leżącego na lewym boku, z nieco uniesioną górną połową ciała. Przed wykonaniem badania pacjent otrzymuje leki uspokajające i przeciwbólowe w takiej dawce, aby nie odczuwał dolegliwości związanych z badaniem, ale nie był też całkowicie uśpiony. Dodatkowo podaje się lek znieczulający miejscowo. Podczas badania lekarz obserwuje ciśnienie tętnicze krwi i zapis EKG.

Jak przygotować się do badania?

Pacjent nie powinien:

  • jeść przez 6 godzin przed zabiegiem,
  • pić, nawet czystej wody, przez 4 godziny przed zabiegiem.

Od spożywania posiłków należy się powstrzymać także w ciągu co najmniej 2 godzin po badaniu (w razie jakichkolwiek wątpliwości należy skonsultować się z lekarzem).

Niektórzy pacjenci, w celu zapobiegnięcia zapaleniu wsierdzia, otrzymują profilaktycznie antybiotyki.

Kolonoskopia

Na czym polega badanie?

Kolonoskopia to rodzaj badania endoskopowego mającego na celu obejrzenie dolnego odcinka przewodu pokarmowego, zwykle jelita grubego. W tym celu wprowadza się kolonoskop przez odbyt pacjenta. Jest to jedna z najskuteczniejszych metod wczesnego diagnozowania nowotworów przewodu pokarmowego. Dzięki tym badaniom możliwe jest również wykrycie innych przyczyn dolegliwości gastrycznych, takich jak przewlekłe bóle brzucha, przewlekłe biegunki, trudności w połykaniu pokarmu itp.

Podczas badań możliwe jest również wykonywanie wielu zabiegów (usunięcie polipów, rozszerzenie światła przewodu pokarmowego), a także pobranie próbki zmienionej tkanki (biopsja) do badania histopatologicznego.

Jak przygotować się do badania?

Przed kolonoskopią niezbędne jest wykonanie badań: 

  • oceniających krzepnięcie krwi
  • wykluczających nosicielstwo wirusa zapalenia wątroby „żółtaczki zakaźnej
  • EKG
 

Przez 24—48 godzin przed kolonoskopią pacjent jest na diecie płynnej i otrzymuje doustne leki przeczyszczające (makrogole albo fosforany). Krótko przed badaniem wykonuje się wlew oczyszczający jelito grube (czyli tzw. lewatywę). Pacjentom ze sztucznymi zastawkami serca, po przebytym zapaleniu wsierdzia, z protezą naczyniową lub ze znacznie zmniejszoną liczbą krwinek białych bezpośrednio przed badaniem podaje się dożylnie antybiotyk.

Na podstawie: www.gastrologia.mp.pl, www.centrumpacjenta.eu

Zabieg Polipektomii

Polipy jelita grubego to wypukłości śluzówki, powstałe na skutek nieprawidłowości w regeneracji błony śluzowej jelita. Najczęściej spotykane rodzaje polipów to polipy hiperplastyczne oraz gruczolaki. Polipektomia endoskopowa to usuwanie polipów przewodu pokarmowego w trackie przeprowadzanego badania endoskopowego.  Usunięcie polipów o charakterze gruczolaków w jelicie grubym w trakcie kolonoskopii zmniejsza ryzyko rozwoju raka jelita grubego.

Rektoskopia

Wskazaniami do przeprowadzenia rektoskopii są m.in. takie objawy, jak: krwawienie z odbytu, ustawiczne zaparcia, ból podczas defekacji i w trakcie wykonywania codziennych czynności, a także guzki w okolicach odbytu i wewnątrz, na ściankach końcowego odcinka jelita grubego.

 

 

Dokumenty do pobrania: