Skip to content

Pracownia USG

Informacje

Kontakt

Telefon : (76) 870 30 14
Telefon : (76) 870 30 15

Kadra

lek. Justyna Sokołowska - Grendziak
lek. Marzena Król-Pidanty
lek. Supel Ryszard

Jak przygotować się do badania? Jakie są wskazania do wykonania USG? Jeśli chcesz wiedzieć więcej, zapoznaj się z broszurą.

OFERTA BADAŃ USG

  • USG jamy brzusznej i miednicy mniejszej dzieci

Badanie to zaleca się wykonywać u dzieci przynajmniej raz w roku. Szczególnie wskazane jest ono w przypadku takich dolegliwości jak biegunka, zaparcia, problemy z układem moczowym, moczenie nocne, wzdęcia oraz podejrzenia wad układu moczowego. Również u wcześniaków, dzieci ze słabym przyrostem masy ciała, przepukliną pępkową oraz podejrzeniem wad genetycznych dobrze jest pamiętać o przeprowadzeniu tego USG.

Do USG jamy brzusznej  – dziecko zawsze powinno być nawodnione. Starsze dzieci nie powinny jeść ok 3-6 godzin przed badaniem (oczywiście w miarę możliwości), w razie występowania wzdęć, dzień przed badaniem dieta lekkostrawna, ewentualnie kropelki Espumisam w dzień badania.

Każde dziecko starsze przed badaniem USG jamy brzusznej powinno mieć wypełniony pęcherz moczowy. Praktycznie można to rozwiązać podając duże ilości napojów 30-60 minut przed badaniem.

Jeśli chodzi o noworodki, powinno się dzień przed badaniem podać Esputicon lub Espumisan w kroplach. Przed wejściem do gabinetu dziecko musi być zawsze nakarmione (butelką lub piersią) do syta.

  • USG jamy brzusznej dorosłych

Badanie USG brzucha przeprowadzane jest przy użyciu bezpiecznych fal akustycznych o częstotliwości w zakresie 1-10 MHz.

USG jamy brzusznej to jedno z najczęściej wykonywanych badań ultrasonograficznych.

Jest to badanie , które warto robić profilaktycznie, najlepiej co roku lub co dwa lata.

Objawy, które powinno skłonić pacjenta do wykonania USG jamy brzusznej to:

  • ostre lub przewlekłe bóle brzucha wyczuwalne
  • palpacyjnie nieprawidłowości w obrębie jamy brzusznej
  • powiększenie się obwodu brzucha
  • utrata wagi ciała
  • utrata apetytu
  • biegunki wymioty
  • uraz brzucha
 
  • USG jąder (moszny)

Najczęstsze wskazania do USG jąder  to:  powiększenie jądra , ból jąder, wyczuwalny guz jądra lub uraz.

W trakcie badania ocenia się wielkość jąder i  najądrzy, ich strukturę , ilość płynu w worku mosznowym. Można wykryć guzy jąder, torbiele, zmiany pourazowe. Można wykryć wodniaki jąder i żylaki powrózka nasiennego.

Powiększenie się jądra, szczególnie niebolesne jest ważnym wskazaniem do wykonania usg jąder. Może pomóc w szybkim ustaleniu przyczyny.

  • USG szyi

Wskazaniem do wykonania usg szyi najczęściej jest wyczuwalna zmiana guzowata w jej obrębie, asymetria szyi.  

  • USG ślinianek

Wskazaniem do przeprowadzenie tego badania jest ból w okolicy ślinianki, powiększenie tej okolicy, wyczuwalny guz. Usg ślinianek ocenia wielkości i morfologię ślinianek przyusznych i podżuchwowych. Pozwala wykryć guzy ślinianek, poszerzenie przewodów ślinowych, ocenić kamicę w obrębie przewodów ślinowych.

Szczególnie ważne jest to badanie przy niebolesnym powiększeniu się okolicy ślinianek.

 

  • USG tarczycy

to badanie pozwalające na dokładne zobrazowanie nawet małych zmian w tarczycy oraz na ocenę jej wielkości, struktury tkanki tarczycowej, rozległości i charakteru zmian. Najczęstszym wskazaniem do wykonania badania usg tarczycy jest nieprawidłowy poziom badania laboratoryjnego TSH lub powiększenie obwodu szyi, wyczuwalne zmiany w obrębie tarczycy. W trakcie badania USG tarczycy oceniamy wielkość tarczycy, budowę, strukturę , symetrię oraz obecność zmian ogniskowych.

W badaniu usg możemy w obrębie miąższu tarczycy wykryć obecność guzków, zwapnień, torbieli. Możemy stwierdzić nieprawidłowość w jej wielkości.

 

  • USG obwodowych węzłów chłonnych – pachowych, pachwinowych i innych

Wskazaniem do badania jest wyczuwalne powiększenie jednej z grup węzłów chłonnych. W trakcie badania oceniamy wielkość węzłów, ilość  oraz ich budowę. Przy ocenie budowy węzłów wykorzystujemy usg Doppler. 

USG węzłów warto wykonać , jeżeli wyczujemy powiększony, niebolesny węzeł.

  • USG tkanek podskórnych

Powodem wykonania takiego badania jest wyczuwalna pojedyncza lub mnoga zmiana o typie drobnych guzków w obrębie tkanki podskórnej. Zmiany są najczęściej wykrywane przypadkiem. Zaleca się  koniecznie skontrolować wyczuwalne zmiany w badaniu USG jeżeli się powiększają.

Natomiast podejrzenie przepukliny najlepiej skonsultować z lekarzem chirurgiem i ewentualnie wykonać USG.

  • USG jam opłucnowych

Badanie przydatne do oceny obecności i iliści płynu w jamach opłucnowych.

  • Przezklatkowa ultrasonografia płuc

Badanie służy do oceny struktur położonych podopłucnowo, doskonale nadaje się do oceny zapalenia płuc ( szczególnie jest wykorzystywane u kobiet w ciąży, u których przeciwwskazane jest wykonywanie zdjęć RTG, do kontroli regresji zmian zapalnych po leczeniu zapalenia płuc u dorosłych i dzieci

W warunkach klinicznych wykorzystuje się badanie do oceny w stanach nagłych- odma, obrzęk płuc, niedodma, ARDS.

  • USG żył

USG Dopplera to badanie nieinwazyjne oraz bezbolesne. Badanie USG kończyn dolnych pozwala ocenić stan naczyń odpowiadających za prawidłowe ukrwienie kończyn, może ono przyczynić się do wykrycia wszelkich zaburzeń, nim zdążą doprowadzić do poważnych zdrowotnych następstw.